Finanční poradce. Slovní spojení, u kterého si zřejmě mnoho z vás v duchu řekne, že „tohle tedy nikdy“.
Pod pojmem „finanční poradenství“ si totiž většina představí takzvané provizní poradenství. Služba probíhá zdánlivě zadarmo a poradce je placený z provizí z produktů, které s vámi uzavře. To, že tyto produkty finančně často spíše uškodí, než pomůžou, je poměrně známý fakt.
I finanční poradce ale může být etický a skutečně zaměřený na potřeby klienta. Poskytuje takzvané placené (honorované) finanční poradenství, které si více přiblížíme dále.
I přes to, že jsem byla tak nějak přesvědčená o tom, že mám o svých příjmech a výdajích přehled, vyplnění cash flow mi ukázalo, že mi měsíčně na „drobných“ výdajích utíká ca 5 000 Kč. Deset minut, které jsem správě rozpočtu věnovala, se mi rozhodně vyplatilo.
Helena Zázvorková, freelancer
Placené a provizní poradenství. Jaké jsou rozdíly?
Provizní poradenství – na prvním místě jsou zpravidla peníze. Pro poradce.
U provizního poradenství je vhodné hned zpočátku zmínit, že se nejedná ani tak o poradenství, jako spíše o přeprodej různých bankovních, pojišťovacích či investičních produktů. Provizní poradce poskytuje své služby zdánlivě „zdarma“ – veškeré jeho odměňování se odvíjí od počtu prodaných produktů, ze kterých má – často desetitisícové – provize. Je tedy jednoduché si vydedukovat, že v jeho zájmu bude prostě prodat co nejvíce bankovních produktů, uzavřít co nejvíce pojistek a podobně. Bohužel, často bez ověření toho, jestli tyto produkty budou klientovi skutečně užitečné. Provize je prostě na prvním místě.
Placené (honorované) poradenství – na prvním místě jsou zájmy platícího klienta.
Stejně jako platíte za služby právníka, daňového poradce nebo třeba psychoterapeuta, je možné zaplatit také za služby finančního poradce. Získáte tím jistotu naprosto nestranného, objektivního přístupu, který bude ve prospěch vašich zájmů – ne zájmů banky či pojišťovny. Honorovaný finanční poradce je prostě placený vámi. Není tedy pod tlakem s vámi „prostě něco uzavřít“, aby se mu zaplatil alespoň čas schůzky, který s vámi stráví. Placené finanční poradenství se také řídí stanovami mezinárodní certifikace (EFA, EFP), které zaručují transparentní a etický přístup poradce.Vyplnění cash flow je zcela bezplatné a vhodné pro každého.
Provizní poradce
Honorovaný poradce
Odborné vzdělání
Většinou žádné, „školení“ probíhá interně od služebně starších kolegů.
Mezinárodní EFA nebo EFP certifikace je standardně samozřejmostí.
Přístup ke klientovi
Často autoritářský – „Já vám řeknu, co je pro vás vhodné. Jako laik tomu nerozumíte.“
Partnerský. Cílem poradce je to, abyste svým financím porozuměli tak dobře, že poradenství budete potřebovat co nejméně.
Smluvní garance
Zpravidla žádná. Smlouvy mají pouze produkty (životní pojištění aj.), které s vámi poradce uzavře.
Veškerá spolupráce je smluvně ošetřena, vč. závazku mlčenlivosti, garance vrácení peněz apod.
Stanovení cílů spolupráce
Cíl je jasně daný – prodat vám, jako klientovi, bankovní či jiný finanční produkt.
Cíle stanovujete, průběžně měříte a vyhodnocujete společně s poradcem. Vždy vycházejí z vašich individuálních přání a potřeb.
Existují situace, kdy je vhodné zvolit spíše provizního poradce?
Otevřeně přiznáváme, že na základě nesčetných negativních zkušeností, které jsme nasbírali od našich klientů, nemáme na čistě provizní poradenství ten nejlepší názor. Jedním dechem ale dodáváme, že i mezi provizními poradci je možné najít „slušný“ přístup – zejména tehdy, kdy máte jasně definovaný cíl (např. uzavření životního či jiného pojištění) a hledáte prostě „jen“ někoho, kdo vám doporučí ten nejlepší produkt.
Pokud tedy skutečně víte, jaký produkt přesně potřebujete, proč je pro vás užitečný a jste si jistí, že lepší a levnější alternativa neexistuje – provizní poradce vám může dobře posloužit. V případě, kdy potřebujete téma komplexněji prodiskutovat a v závěru přijít na to, že třeba žádný produkt ani nepotřebujete, zvolte honorované poradenství.
Budeme si rozumět, pokud je vám blízký analytický a na tvrdá data zaměřený přístup.
Studium ekonomiky jsem zakončil na VŠE magisterským titulem (Ing.), mám za sebou více než 10 let praxe ve financích.
Ing. Tomáš Posekaný, EFA Wealth Manager, od roku 2011
EFA (European Financial Advisor) a EFP (European Financial Planner) představují prestižní evropské certifikáty pro odborníky na finančním trhu. Poradce s titulem EFA disponuje nadstandardními znalostmi a dovednostmi v oblasti financí, poradce s titulem EFP získal nejvyšší možný titul, který lze v rámci EFPA (Europen Financial Plannig Association) získat. Oba tituly zaručují transparentní a etický přístup finančního poradce.
Věříme, že etické finanční poradenství zlepší vaše finanční zdraví.
Na bezplatné on-line konzultaci se společně podíváme na to, jakým způsobem může poradenství pomoci právě vám. Konzultace trvá přibližně 30 minut a k ničemu vás nezavazuje.
Největší výhodou wealth managementu je jeho komplexnost. Ušetří čas ve zkoumání, porovnávání. Navíc o odbornících z Finančníků vím, že se tomu budou věnovat skutečně precizně.
Klient, který s námi spolupracuje od roku 2010.
Spravujeme majetek v celkové hodnotě 50 milionů Kč.
Naše klienty také zajímá:
Dlouhodobá spolupráce
Dlouhodobou spoluprací s námi získáte jak plnou kontrolu nad vaším rozpočtem, tak pojistku proti tomu, že neuděláte zbytečně žádnou drahou chybu. Více času už je pak jen příjemným bonusem.
Jak moc se orientujete ve svém cashflow? Víte přesně, jaké jsou vaše příjmy a výdaje každý měsíc a kde najít prostor pro ušetření? Rychlou analýzu si nyní uděláte sami a zdarma.
Finanční plán plynule navazuje na správu rozpočtu, kterou rozšiřuje o plánování financí na několik let dopředu, krizový plán nebo investice. Čím dalším vám finanční plán poslouží?