Poslouchejte náš FinCast

Placené a provizní poradenství – co to znamená a kdy si jaké vybrat?

Finanční poradce. Slovní spojení, u kterého si zřejmě mnoho z vás v duchu řekne, že „tohle tedy nikdy“.
Pod pojmem „finanční poradenství“ si totiž většina představí takzvané provizní poradenství. Služba probíhá zdánlivě zadarmo a poradce je placený z provizí z produktů, které s vámi uzavře. To, že tyto produkty finančně často spíše uškodí, než pomůžou, je poměrně známý fakt.
I finanční poradce ale může být etický a skutečně zaměřený na potřeby klienta. Poskytuje takzvané placené (honorované) finanční poradenství, které si více přiblížíme dále.
„Finančníky sleduji od jejich vzniku a byl jsem velmi zvědavý, jak se pánové popasují s fungováním. Přeci jen rozjížděli svůj byznys v prostředí s poměrně pošramocenou pověstí. Musím však říct, že se jim to zatím daří na jedničku. Tvrdě na sobě pracují, věnují svůj osobní čas vzdělávání, osobnímu rozvoji a získávání potřebných certifikací tak, aby mohli svým klientům zajistit servis té nejvyšší úrovně a dobře jim poradili, jak nejlépe nakládat s jejich financemi.

To mě po čase přesvědčilo, abych zkusil využít jejich služeb a nemohu si stěžovat. Profesionalita, ochota a vstřícnost přispěly k tomu, že jsem jeho služby začal doporučovat i svým rodinným příslušníkům. Ohlasy z jejich strany jsou rovněž pozitivní.“
Bc. Slavomír Slaninka, zástupce ředitele Tommi CZ s.r.o.
Klient, který s námi spolupracuje od roku 2018

Placené a provizní poradenství. Jaké jsou rozdíly?

Provizní poradenství – na prvním místě jsou zpravidla peníze. Pro poradce.

U provizního poradenství je vhodné hned zpočátku zmínit, že se nejedná ani tak o poradenství, jako spíše o přeprodej různých bankovních, pojišťovacích či investičních produktů. Provizní poradce poskytuje své služby zdánlivě „zdarma“ – veškeré jeho odměňování se odvíjí od počtu prodaných produktů, ze kterých má – často desetitisícové – provize. Je tedy jednoduché si vydedukovat, že v jeho zájmu bude prostě prodat co nejvíce bankovních produktů, uzavřít co nejvíce pojistek a podobně. Bohužel, často bez ověření toho, jestli tyto produkty budou klientovi skutečně užitečné. Provize je prostě na prvním místě.

Placené (honorované) poradenství – na prvním místě jsou zájmy platícího klienta.

Stejně jako platíte za služby právníka, daňového poradce nebo třeba psychoterapeuta, je možné zaplatit také za služby finančního poradce. Získáte tím jistotu naprosto nestranného, objektivního přístupu, který bude ve prospěch vašich zájmů – ne zájmů banky či pojišťovny. Honorovaný finanční poradce je prostě placený vámi. Není tedy pod tlakem s vámi „prostě něco uzavřít“, aby se mu zaplatil alespoň čas schůzky, který s vámi stráví. Placené finanční poradenství se také řídí stanovami mezinárodní certifikace (EFA, EFP), které zaručují transparentní a etický přístup poradce.Vyplnění cash flow je zcela bezplatné a vhodné pro každého.

Provizní poradce

Honorovaný poradce

Odborné vzdělání

pROVIZNÍ PORADCE
Většinou žádné, „školení“ probíhá interně od služebně starších kolegů.
Honorovaný poradce
Mezinárodní EFA nebo EFP certifikace je standardně samozřejmostí.

Přístup ke klientovi

pROVIZNÍ PORADCE
Často autoritářský – „Já vám řeknu, co je pro vás vhodné. Jako laik tomu nerozumíte.“
Honorovaný poradce
Partnerský. Cílem poradce je to, abyste svým financím porozuměli tak dobře, že poradenství budete potřebovat co nejméně.

Smluvní garance

pROVIZNÍ PORADCE
Zpravidla žádná. Smlouvy mají pouze produkty (životní pojištění aj.), které s vámi poradce uzavře.
Honorovaný poradce
Veškerá spolupráce je smluvně ošetřena, vč. závazku mlčenlivosti, garance vrácení peněz apod.

Stanovení cílů spolupráce

pROVIZNÍ PORADCE
Cíl je jasně daný – prodat vám, jako klientovi, bankovní či jiný finanční produkt.
Honorovaný poradce
Cíle stanovujete, průběžně měříte a vyhodnocujete společně s poradcem. Vždy vycházejí z vašich individuálních přání a potřeb.

Existují situace, kdy je vhodné zvolit spíše provizního poradce?

Otevřeně přiznáváme, že na základě nesčetných negativních zkušeností, které jsme nasbírali od našich klientů, nemáme na čistě provizní poradenství ten nejlepší názor. Jedním dechem ale dodáváme, že i mezi provizními poradci je možné najít „slušný“ přístup – zejména tehdy, kdy máte jasně definovaný cíl (např. uzavření životního či jiného pojištění) a hledáte prostě „jen“ někoho, kdo vám doporučí ten nejlepší produkt.

Pokud tedy skutečně víte, jaký produkt přesně potřebujete, proč je pro vás užitečný a jste si jistí, že lepší a levnější alternativa neexistuje – provizní poradce vám může dobře posloužit. V případě, kdy potřebujete téma komplexněji prodiskutovat a v závěru přijít na to, že třeba žádný produkt ani nepotřebujete, zvolte honorované poradenství.
Tomáš Posekaný
Budeme si rozumět, pokud je vám blízký analytický a na tvrdá data zaměřený přístup.
Studium ekonomiky jsem zakončil na VŠE magisterským titulem (Ing.), mám za sebou více než 10 let praxe ve financích.

Ing. Tomáš Posekaný, EFA
Wealth Manager, od roku 2011

Více o Tomášovi
Michal Vrančík
Ve financích působím už 10. rokem a mým hlavním zaměřením jsou finanční trhy.
V roce 2021 jsem získal prestižní ocenění European Financial Planner (EFP), které mi umožňuje lépe porozumět potřebám našich klientů.

Michal Vrančík, EFP
Wealth Manager, od roku 2014

Více o Michalovi
Josef Soumar
Jsem jednatelem Finančníků a dlouholetým školitelem finanční gramotnosti.
Nabyté znalosti z finančního trhu mě vedly k založení vlastní poradenské společnosti. Věnuji se osobním, podnikovým a veřejným financím.

Josef Soumar, EFP
Wealth Manager, od roku 2006

Více o Josefovi
Oldřich Černocký
Mám schopnost předat složitá témata jednoduše, pochopitelně a s přesahem.
Za 6 let ve financích jsem se propracoval do stavu, kdy naplňuji vizi skutečného odborníka. Vyplatím se vám a vyřeším vaše problémy.

Oldřich Černocký, EFA
Finančník, od roku 2017

Více o Oldřichovi

Kdo jsme?

Odborníci na finance, kteří se vzájemně doplňují – tak, abychom vám přinesli syntézu všech zkušeností, které jsme nasbírali za 40 let naší praxe.
Myslíme v souvislostech. Za každým námi navrženým řešením budete vždy znát i jeho proč.
Více o nás

Co znamenají tituly EFA a EFP?

EFA (European Financial Advisor) a EFP (European Financial Planner) představují prestižní evropské certifikáty pro odborníky na finančním trhu. Poradce s titulem EFA disponuje nadstandardními znalostmi a dovednostmi v oblasti financí, poradce s titulem EFP získal nejvyšší možný titul, který lze v rámci EFPA (Europen Financial Plannig Association) získat. Oba tituly zaručují transparentní a etický přístup finančního poradce.

„Po mnoha špatných zkušenostech s rádoby poskytovateli finančních služeb jsem měl velkou radost, že jsem potkal někoho jako jsou Finančníci, na odborníky, kteří se ve svém oboru vyznají a opravdu mu rozumí. Jejich zcela profesionální přístup na mě spolu s velkým záběrem znalostí v oboru opravdu zapůsobil. Automatické je i zpracování veškeré administrativy a byrokracie, to mi ušetřilo již spoustu času, které jsem mohl věnovat svému podnikání. Jsem rád, že jsem svěřil starost o své finance někomu, komu mohu věřit a kdo má moji plnou důvěru.“
Lukáš K., podnikatel v IT
Klient, který s námi spolupracuje od roku 2017

Věříme, že etické finanční poradenství zlepší vaše finanční zdraví.

Na bezplatné on-line konzultaci se společně podíváme na to, jakým způsobem může poradenství pomoci právě vám.
Konzultace trvá přibližně 30 minut a k ničemu vás nezavazuje.

  Naše klienty také zajímá:

  Dlouhodobá spolupráce

  Dlouhodobou spoluprací s námi získáte jak plnou kontrolu nad vaším rozpočtem, tak pojistku proti tomu, že neuděláte zbytečně žádnou drahou chybu. Více času už je pak jen příjemným bonusem.
  Více informací

  Správa rozpočtu

  Jak moc se orientujete ve svém cashflow? Víte přesně, jaké jsou vaše příjmy a výdaje každý měsíc a kde najít prostor pro ušetření? Rychlou analýzu si nyní uděláte sami a zdarma.
  Více informací

  Finanční plán

  Finanční plán plynule navazuje na správu rozpočtu, kterou rozšiřuje o plánování financí na několik let dopředu, krizový plán nebo investice. Čím dalším vám finanční plán poslouží?
  Více informací
  Přihlaste se k odběru newsletteru Finančníků.
  Jednou měsíčně vám pošleme souhrn všech novinek ze světa financí a ekonomiky.
  © 2023 Finančníci Planning s.r.o., IČ: 03797759 – všechna práva vyhrazena
  Ochrana osobních údajů
  Povinně uveřejňované informace
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram